Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain yani alan adı, web sitenin ismi olarak açıklanabilmektedir. İnternette yer alan tüm web siteleri için domain gerekmektedir ve bu domain tek bir site için özelleştirilmektedir. Bir web sitesine erişim sağlamak istediğinizde tarayıcınıza yazdığınız isim domaindir.

Domain iki seviyeden oluşmaktadır. Üst düzey domain ( TLD) site adresinin son kısmıdır. Sitelerdeki ".com" kısımları Üst düzey domaindir. Üst düzey domainler temel olarak sitenin lokasyonu ve kullanım amacı hakkında fikir vermektedir.

Alan adlarının diğer kısmı ise ikinci seviye domain (SLD) olarak adlandırılmaktadır. Üst düzey domainden Önce gelen kısım ikinci seviye domain olarak adlandırılmaktadır. İkinci seviye domainlerin en önemli yanı kullanıcının kimliğini göstermesidir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi domain web sitesinin ismidir. Bu isim SLD kısmında kendini göstermektedir.

Bu noktada daha açıklayıcı olmak adına bir örnek vermek gerekirse "google.com" web sitesinin TLD kısmı ".com", SLD kısmı ise "google" kısmıdır. Bu nedenle Google kısmı yani sitenizin marka değerini ortaya çıkaran kısım çok daha değerli kabul edilmektedir. SLD kısmı için 63 karakter sınırlaması bulunmaktadır. Bununla birlikte pek çok kişinin tercihini daha kısa ve akılda kalıcı isimlerden yana kullandığını da belirtmek gerekmektedir.

Makale Detayları

Makale Kodu :
1
Ekleme Tarihi:
16-09-2020 12:01:09
Görüntüleme :
427
Oylama (Oylar):
(14)