Bilgi Bankası
Çekmeköy Hosting > Bilgi Bankası > Bilgi Bankası

Yardım ara:


Domain Kayıt işlemi yapmadan öncesinde bilmeniz gerekenler.

Çözüm
Domain Kayıt için gerekli bilgiler...

- Önce internet sitenizde kullanmak istediğiniz domain adresine (alan adı) karar vermelisiniz. 

Markalaştırılabilir bir isim bulmaya çalışın! 

Arama motorları markalara her şeyden fazla önem verir. Bunu kendileri için iyi bir şöhret ve marka tesis etmiş bloglara ve sitelere iltimas etmesinden de anlayabilirsiniz.

Bir marka olarak öne çıkan bir isme sahip olmak uzun vadede çok işinize yarayabilir. Elbette arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için iyi bir adresten fazlasına ihtiyaç vardır ama dikkat çekici bir alan adına sahip olmak da insanların sizi ve markanızı tanımasını kolaylaştıracaktır. 

.com uzantısını tercih edin! 

En üst düzey alan adları için .com uzantısı en iyi tercihtir. Bu uzantıya sahip sitelere hem insanlar hem de arama motorları diğer uzantıya sahip sitelere kıyasla daha fazla güvenir. Dolayısıyla bu uzantıya sahip bir alan adı seçmek hemen her durumda en iyi seçenektir.

Tabii bu kuralın bazı istisnaları vardır. Örneğin, siteniz bir televizyon kanalının internet sitesi olacaksa, alanadiniz.tv sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Yine de bir blog, şirket sitesi veya e-ticaret sitesi yapacaksanız her zaman .com uzantısını tercih edin. Bu arada yer gelmişken, mümkünse alan adınız için .net uzantısını da alarak domain adınızı korumaya almanızda her zaman fayda vardır. 

Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olsun. 

İnternette kısa ve akılda kalıcı isimler seçerek marka olmayı başarmış birçok site vardır.

Bazı örnekler :

Bu sitelerin hepsi aynı zamanda başarılı markalardır ve bunu biraz da alan adlarına borçuludurlar. Kısa ve akılda kalıcı bir isim seçmek Arama motorlarının mükafatlandırmaktan kaçınmayacağı bir marka oluşturmayı kolaylaştıracaktır. 

Tire Çizgisi (-) kullanmayın. 

Özgün ve akılda kalıcı olmak umuduyla dikkat çekici ama istediğiniz isim başkası tarafından alınmış olduğu için içinde tire işareti olan bir domain adı almayı düşünebilirsiniz. Bu konuda da farklı görüşler bulunmakta ama ağır basan kanı içinde tire olan domain adlarının çirkin göründüğü ve itibar oluşturma anlamında yetersiz kaldığı.

Tire kullanmanın diğer bir dezavantajı da özgün olmaması. Mesela birisi zaten OrnekDomain.com adresini almışsa, sizin Ornek-Domain.com adını almanızın pek bir manası olmayacağı gibi, isminizi hatırlayıp arama çubuğuna yazan kişiler çoğu zaman araya tire koymayı unutacaktır. Bunun sonucunda da sizinle hiçbir ilgisi olmayan başka bir siteye gideceklerdir. 

İnternetteki başarınız tamamen adresinize bağlı olmasa da, alan adınız birçok şeyi hem iyi hem de kötü anlamda etkileyebilir. Bu nedenle sitenizin adının ne olacağına kafa yormak için vakit ayırmaya değer. Unutulmamalıdır ki markalaştırılabilir bir özelliğe ve iyi bir içeriğe sahip adlar Arama motorları için her zaman dikkat çekici olacaktır. 

Kullanacağınız Domain Adresine Karar Verdiyseniz...

Web siteniz için bir alan adı (domain adresi) belirledikten sonra sıra bu alan adının sizden önce başkası tarafından alınıp, alınmadığını öğrenmeye. 

Alan Adı Sorgulama işlemini (whois) internette bolca bulabileceğiniz whois sorgulama siteleri aracılığıyla yapabilirsiniz. 

Bu tür sitelerden domain adresini sorgulayıp, boş olduğuna kanaat getirdikten sonra domain kayıt işlemini yapacak düzgün bir firma bulmalısınız. 

Kayıt işlemine başlamadan önce kaliteli bir hosting firmasından hosting paketlerine bakın veya herhangi bir hosting firmasının sitesine girerek Name Server DNS Adreslerinin en az 2 tanesini bir kenara not edin. O firmadan hosting hizmeti almasanız da domain kayıt bilgilerinize bu adresler sorulacağı için bir bilgi girmelisiniz. Domain kayıt işleminden sonra hosting hizmeti aldığınız yerin DNS adreslerini öğrenip, domain yönetim panelinizden değişiklik yapabilirsiniz.

En Ucuz Domain Adresini Almak Değil, Kaliteli Hizmet Veren Domain Hizmeti Almak Önemlidir!

Domain Kayıt için gireceğiniz bilgiler...

Domain Kayıt bilgilerini yazacağınız alanların hiçbirinde Türkçe karakter kullanmayınız. Yani ı, ğ, ü, ş, ö, ç harfleri yerine Latin İngilizce karşılıkları olan harfleri girmelisiniz. (i, g, u, s, o, c gibi...) 

REGISTRANT CONTACT (Kaydedenin yani domain sahibinin bilgileri)

ADMINISTRATIVE CONTACT (Domain İşlemleri Yöneticisinin bilgileri)

TECHNICAL CONTACT (Domain İşlemleri Teknik Yöneticisinin bilgileri) 

Bazı sitelerde ADMINISTRATIVE CONTACT ve TECHNICAL CONTACT yerine BILLING CONTACT yani ÖDEME YETKİLİSİ şeklinde alanlar olabilir. Fakat genel anlamda ilk alan domain sahibinin bilgileri, domain takip işlemlerini yapacak kişinin bilgileri ve ödeme işlemlerinin takibinden sorumlu kişi bilgileridir. Siz hepsini kendiniz takip edecekseniz bütün alanlara kendi bilgilerinizi yazabilirsiniz. 

Sizden istenebilecek bilgiler genelde aşağıdaki formatta ve başlıklarda olmaktadır. Siteye göre değişse de temel olarak bu bilgiler yeterli gelmektedir.

Name : Adınız Soyadınız

Organization : Varsa Firma Adınız, Unvanınız

Street : Faaliyet Adresiniz (Mahalle, Cadde, Sokak gibi.)

City : Adresinizin Bulunduğu Şehir Adı

State/Province : Girdiğiniz Adrese Göre İlçe ve/veya Semtinizi Yazabilirsiniz

Postal Code : Posta Kodunuz

Country : Ülke Adı veya Kodu Örnek : TR

Phone : İrtibat Telefon Numaranız Örnek : +90.5325556677

Fax : İrtibat Faks Numaranız Örnek : +90.5325556677

Email : E-Posta Adresiniz

Name Server 1 : Web sitenizin yayınlandığı sunucunun 1.DNS adresi.

Name Server 2 : Web sitenizin yayınlandığı sunucunun 2.DNS adresi.

 

Yukarıdaki bilgileri girerken hatasız ve doğru bilgiler girmeye özen gösteriniz. İrtibat adresiniz kısımlarında noktalı virgül (:) kullanmamaya dikkat edin, gerekirse nokta (.) kullanın. Gireceğiniz irtibat E-Posta adresinizin  mutlaka size ait veya ulaşabildiğiniz bir adres olmasına  dikkat edin. Domain kayıt işleminden sonra bu bilgileri size verilecek olan yönetim panelinizden değiştirebilirsiniz. Fakat çok fazla domain kayıt bilgisi değişikliği yapmanızı tavsiye etmeyiz.

 

Linux Sunucular İçin Name Server DNS Adreslerimiz :

Name Server 1 : ns1.internettescil.com 

Name Server 2 : ns2.internettescil.com

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 1
Kategori: Domain (Alan Adı)
Eklenme Tarihi: 18-10-2018 12:30:19
Gösterim Sayısı: 147
Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 5.0/5.0 (2)

 
« Geri Dön


www.safakcicekcilik.com
www.yapitadilatdekorasyon.com
www.kaskametal.com
RenkliKodlar.net
Help Desk Software HESK
Kaliteli Web Hosting