30 Eylül 2023 Cumartesi - 06:50 - Günaydın

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting türleri, hosting hizmetine dair bilinmesi gereken en temel hususlardan birisidir. Sitelerin ihtiyaç duyacağı kaynak boyutu, sunucunun işletim sistemi ve sağlanma türü gibi farklılıklar ile piyasaya sürülen hosting hizmetleri arasından siteniz için en doğru hizmeti tercih etmek için hosting çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Paylaşım türü ve sunucunun kullandığı hosting hizmeti, çeşitlendirmeyi yaparken kullanılan iki temel parametredir. Bununla birlikte bu iki ayrımın dışında kalan hosting çeşitleri de bulunmaktadır. İlk olarak bu çeşitleri incelemek gerekirse şu şekilde sıralanabilmektedir :

  • E-Posta Sunucusu : E-posta trafiğinin yoğun olduğu işletmeler için hazırlanan hosting hizmetidir. Tüm sunucu e-posta trafiğini sağlamak için hazırlanmıştır. Bu sayede kusursuz bir e-posta erişimi sağlanabilmektedir. Bununla birlikte web sitesi için tercih edilemeyeceğini belirtmek gerekmektedir.
  • Kurumsal Hosting : Kurumsal işletmelerin e-posta trafik yoğunluğu düşünülerek hazırlanmış barındırma hizmetidir. E-postaların devamlı olarak saklanabilmesi ve kusursuz bir e-posta trafiği sağlanabilmesi için depolama alanı arttırılmıştır.
  • WordPress Hosting : WordPress ile yayınlanan web siteleri için özel olarak hazırlanmış bir hosting hizmetidir. Hosting paketleri sitenizi işlevsel bir hale getirmek için kullanabileceğiniz uygulama ve temalar ile yüklü halde tarafınıza sunulmaktadır. WordPress güncellemeleri de sunucu tarafından otomatik olarak alınmaktadır. SSD depolama alanı kullanılan WordPress hosting hizmeti, hızlı erişim imkanı tanımakta ve güvenlik seviyesini arttırmaktadır. Ancak sunucu erişimi olmadığını söylemek gerekmektedir.
  • Cloud Hosting : Bulut sunucu olarak da tabir edilebilecek cloud hosting hizmeti, birden fazla sunucu kullanılan bir barındırma hizmetidir. Hizmet için farklı sunuculardan bir havuz oluşturulmakta ve sanal sunucular elde edilmektedir. Bu sayede herhangi bir sunucuda yaşanan problem sitenizi etkilememektedir. Sunucuda sorun olduğunda sunucu havuzundaki farklı bir sunucu devreye girmekte ve bu sayede kesintisiz hizmet sağlanmaktadır. Cloud hosting hizmetinin sağladığı bir diğer avantaj ise sitenize hızlı erişim imkanı sunmasıdır. Ziyaretçi sitenize erişmek istediğinde konumuna en yakın noktadaki sunucudan bağlantı sağlanmaktadır. Bu sayede yüksek hızlı erişim mümkün hale gelmektedir.

Makale Detayları

Makale Kodu :
18
Ekleme Tarihi:
21-09-2020 18:04:23
Görüntüleme :
163
Oylama (Oylar):
(5)

Benzer Makaleler