10 Haziran 2023 Cumartesi - 16:38 - İyi Günler

Client Transfer Prohibited Nedir?

Domain Yaşam Döngülerinden buradaki yazımızda bahsetmeye çalışmıştık, burada domain adreslerinin parasal olaylardan dolayı alabilecekleri durumlara değinmiştik. Bu yazımızda ise yine domain adresleriyle ilgili bir durum olan Client Transfer Prohibited durumundan bahsedeceğiz.

Client Transfer Prohibited tabirini Türkçeye “Müşteri Transfer Yasağı” olarak çevirebiliriz.

Yani bu durum domainimizin transferinin müşteri yani bizim tarafımızdan yapılmasına izin verilmemesine denir. Bu durum domain whois sorgusunda veya siz transfer ederken karşınıza çıkabilir. Bu kod karşınıza geldiyse domaininizi transfer etmek için üzerine konulmuş kilidi kaldırmanız gerekmektedir. Bazı domain firmalarında kilit kaldırma işlemini gerçekleştirmeniz için yetkililerde irtibata geçmeniz ve durumunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Fakat kaliteli domain firmalarında bu durum başınıza geldiyse domain panelinize girip domain üzerindeki kilidi tek tuşla kaldırıp işlemlerine devam edebilirler.

İşin teknik ve güvenlik detayını bilmeyen birçok kullanıcı Client Transfer Prohibited durumunun müşteriye zorluk çıkarmak için oluşturulduğunu düşünse de, bu durum sayesinde hesap çalınmaları durumunda domain adresinizin başka firmalara aktarılmasının önüne geçmek amaçlanmıştır. Transfer şifresi domain panellerinden veya domain adresinizi kayıt eden eski firmanızdan alınmalıdır.

Ayrıca domain adresinizi başka bir firmaya transfer etmek istiyorsanız aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir;

  • Transfer işlemini talep eden kişinin transfer edilecek domain adresinin sahibi olması gerekmektedir.
  • Domain adresi aktif bir durumda olmalı. Silinmiş, silinmeyi bekleyen, bekleme vb… durumlarda olmamalıdır.
  • Transfer edilecek olan domain adresi minimum 60 günlük olmalıdır. Yani daha yeni aldığınız bir domain adresini firmalar arasında transfer etmek için 60 günün dolmasını beklemelisiniz.
  • Domain whois bilgilerinden bakıldığı zaman idari yetkili kişinin e-posta adresi bilgileri bulunmalıdır ve bu mail hesabı çalışır durumda olmalıdır. Çünkü bazı firmalar bu mail adresine onay için link göndermektedir, bu linki tıklayıp onay vermedikçe transfer işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz.
  • Domain transfer şifresine sahip olmalısınız ve alan adınızın eski firmanıza herhangi bir borcu bulunmamalıdır.

Makale Detayları

Makale Kodu :
25
Ekleme Tarihi:
15-02-2021 13:39:19
Görüntüleme :
274
Oylama (Oylar):
(5)

Benzer Makaleler