30 Eylül 2023 Cumartesi - 05:40 - Günaydın

Hreflang Nedir?

Web sitenizin farklı bölgeler için farklı dillerde versiyonları olduğunu Google’a nasıl söyleyeceğinizi merak ediyorsanız Hreflang Nedir? sorusunun aralayacağı kapıdan bakmanız gerekir.

Arama motorlarının; kullanıcı konumunu ve tercihlerini göz önüne alarak web sitelerini uygun dildeki sürümüyle sunmalarına yardımcı olan HTML etiketine hreflang denir.

Google tasarımcılarından John Mueller’in “SEO’nun en karmaşık yönlerinden biri” olarak tanımladığı hreflang; doğru şekilde uygulanmakta zorlanılan bir HTML özelliğidir. Dil kodlarını ve ülke kodlarını belirterek arama motorlarını içeriğiniz hakkında bilgilendirmenize yarar.

Örneğin, bir sayfanın hem İngilizce hem de Fransızca sürümüne sahipseniz, Google’ın bir kullanıcının coğrafi konumuna ve tercih ettiği dile göre hangi sayfayı görüntülemesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Ayrıca hreflang, web sitenizi farklı dillerde yayınlarken, arama motorlarına aslında yinelenen içerik sunmadığınızı belirtmenizi de sağlar.

Hreflang etiketleri arama motorlarının, hangi kullanıcıya hangi dildeki içeriğin teslim edileceğini anlamasına yardımcı olur.

Dile veya coğrafi bölgeye göre farklılık gösteren gruplara web sitenizin doğru sürümünü sunmak istediğinizde hreflang etiketleri kullanılır. Bu, tüm site içeriğinizin ya da yalnızca bazı bölümlerinin farklı dillere çevrilmesi durumunda veya sitenizin farklı para birimleri için alternatif sürümlerinin olduğu durumlar için geçerlidir.

Site haritanız yoksa ya da web siteniz için HTTP yanıt başlıklarını belirtemiyorsanız HTML etiketleri ile bir sayfanın dil ve bölge varyasyonlarını Google’a şu şekilde bildirebilirsiniz:

<link rel="alternate" hreflang="dil kodu"... >

Makale Detayları

Makale Kodu :
26
Ekleme Tarihi:
13-04-2021 21:44:05
Görüntüleme :
156
Oylama (Oylar):
(8)