10 Haziran 2023 Cumartesi - 17:58 - İyi Günler

Domain (Alan Adı) Türleri Nelerdir?

Alan adı türleri noktasında büyük bir çeşitlilik bulunmaktadır. Ancak en sık kullanılan domainlerin ".com" olduğunu söylemek gerekmektedir. İnternette yer alan web sitelerinin %46.5'i ".com" kullanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan domain türleri şu şekilde sıralanabilmektedir :

  • ccTLD : County Code Top Level Domains olarak açılımı sağlanan ve Türkçeye "İnternet Ülke Alan Kodu" olarak çevrilen bu domain türü, uluslararası ülke kodlarını içermektedir. Yalnızca iki harften oluşmaktadır. Örneğin bir web sitesi alan adının ".gov.tr" kısmında yer alan "tr" ccTLD olarak açıklanabilmektedir. Birleşik Devletler için bu uzantı ".us" şeklinde belirlenmektedir. Türkiye içinse ".tr" uzantısı kullanılmaktadır. Bir lokasyona özel olan siteler tarafından kullanılır.
  • gTLD : Generic Top Level Domain olarak açılımı sağlanan ve Türkçeye "Genel Üst Seviye Alan Adı" olarak çevrilebilen bu domain türü, ülke koduna gerek duyulmamaktadır. Genellikle özel kullanımlar için tercih edilmektedir fakat sağlanması gereken kriterler bulunmamaktadır. gTLD kapsamında özel kullanımlar için tasarlanan uzantılardan en yaygın kullanılanı ".gov" uzantısıdır. Goverment, devlet anlamına gelmektedir. ".mil" military yani ordu, ".ac" academic yani akademik kuruluşlar, ."net" network yani servis sunucusu anlamlarında kullanılmaktadır.

Makale Detayları

Makale Kodu :
3
Ekleme Tarihi:
16-09-2020 15:14:10
Görüntüleme :
249
Oylama (Oylar):
(14)

Benzer Makaleler