30 Eylül 2023 Cumartesi - 06:14 - Günaydın

Domain (Alan Adı) Tescili Nedir?

Domain satın almak olarak da bilinen domain tescili, belirlemiş olduğunuz alan adının başkaları tarafından kullanılmasına engel olmak için gerçekleştirmeniz gereken bir işlemdir. Sıklıkla domain satın almak şeklinde anılsa da, esasında ortada uzun süreli bir satın alma işlemi bulunmamaktadır. Domain belirli bir süreliğine - genellikle 1 yıl - adınıza tescil edilmekte yani kiralanmaktadır.

Bu işlemi belirli periyotlarla yenilemeniz gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemi yapmadığınızda kullanım hakkınızı kaybetmeniz söz konusu olacaktır.

Bir alan adını adınıza tescil ettirmek yani satın almak istediğinizde tercih edebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir :

  • Yeni Bir Domain Almak : Yeni bir domain seçmek veya kayıt yenilenmediği için kullanım süresi dolan bir domaini tescil ettirmek, domain sahibi olmanın ilk ve en sık tercih edilen yoludur. Bir kayıt kuruluşundan bu durumdaki bir domaini tescil ettirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde kullanıma hazır olması ve uygun maliyetli olması en önemli avantajlarından birisidir.
  • Kayıtlı Domain Satın Almak : Kayıtlı domain satın almak yani halihazırda kullanım hakları kullanımda olan bir domaine sahip olmak, zahmetli ve maliyetli bir yoldur. Pek çok insan popüler olma ihtimali olan domainleri satın alarak kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu durumda internet üzerinden domain satışı yapan pazarlara ulaşmanız veya kişiyle doğrudan iletişime geçerek domain satın almak istediğinizi bildirmelisiniz. Çoğu kayıt kuruluşu aranızda anlaşma sağlanmış olduğunda kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirmektedir.
  • Açık Artırmadan Domain Satın Almak : Alan adının süresinin dolmak üzere olması veya sahibinin alan adını kullanmayacak olması gibi durumlarda domain için açık artırma yapılabilmektedir. Bu durumda açık artırmaya katılarak da istediğiniz alan adına sahip olabilirsiniz. Açık artırmayı kazandıktan sonra yine kayıt kuruluşu ile irtibata geçmeniz ve adınıza tescil istemeniz gerekecektir.

Makale Detayları

Makale Kodu :
4
Ekleme Tarihi:
17-09-2020 12:54:46
Görüntüleme :
169
Oylama (Oylar):
(10)

Benzer Makaleler